Wielu użytkownikom kotła Vaillant atmoTEC VUW plus przytrafia się nie miła przygoda z wyłączaniem się urządzenia sygnalizowane błędem f28 na wyświetlaczu.
Jak temu zaradzić? Nie ma jednej prostej odpowiedzi, przyczyn może być kilka od wadliwej lub brudnej elektrody jonizacyjnej aż po uszkodzenie płyty głównej włącznie. Jednak przed wezwaniem serwisanta warto samemu dokonać szybkiego sprawdzenia czy winy za pojawianie się błędu f28 nie ponosi duże zabrudzenie kotła.
Warstwa brudu i kurzu osiadając na elementach grzejnych tworzy pokrywę izolacyjną (już przy grubości 1-2 mm), która skutecznie utrudni lub nawet uniemożliwi wymianę ciepła. Jeśli przy występowaniu błędu f28, kocioł ma problem z przygotowaniem ciepłej wody, możemy być pewni że przyczyna usterki tkwi w dużym zabrudzeniu kotła.
Czyszczenie kotła nie jest skomplikowane, wymaga od nas tylko pewnej wyobraźni technicznej oraz sprawności manualnej. Jeśli nie czujemy się zbyt pewnie, zachęcam do skorzystania z usług serwisantów firmy Vaillant. Dla tych z Państwa, którzy chcieliby jednak zrobić to we własnym zakresie przygotowałem krótki instruktaż.
Pierwsza czynność jaką powinniśmy zrobić to wyłączenie zasilania, przekręcając przełącznik do pozycji „0”.
Następnie należy zdjąć obudowę. Na tym etapie warto zauważyć jak rozkładają się sadze na obudowie. Jeśli zauważymy zabrudzenia ułożone symetrycznie po prawej i lewej stronie, to otrzymamy podpowiedź, że to właśnie kurz może być przyczyną naszych problemów. Odkładając się między łopatkami wymiennika „tłamsi” płomień palnika, który następnie rozbiega się na boki.
Teraz należy przygotować sobie większe naczynie i spuścić wodę z kotła. W moim przypadku wodę spuściłem korzystając z zaworu bezpieczeństwa.
Używając czyścika do miedzi trzeba przeczyścić elektrody – szczególny nacisk trzeba położyć na elektrodę jonizacyjną.
Wykorzystując zwykły odkurzacz należy oczyścić palnik oraz elementy znajdujące się wokół niego. Następnie należy zdjąć boczne kolektory dochodzące do wymiennika pierwotnego oraz zdemontować (pociągnąć do siebie) sam wymiennik.
Należy go następnie wypłukać, przelać wodą, starannie wyczyścić pod strumieniem jego pióra. Korzystając z pędzla powinniśmy również wyczyścić miejsce montażu wymiennika. Gdy wszystko jest już czyste jak należy, montujemy wszystkie elementy z powrotem do kotła.
Jeśli tylko zabrudzenie było przyczyną awarii, błąd f28 przestanie występować. Woda powinna osiągać temperaturę około 60 stopni.