Zepsuty automat spłukujący

27/09/2008

Jeśli zepsuł ci się automat spłukujący – nie wpadaj w panikę! Podejrzewam że jesteś milion trzecią osobą licząc tylko od samego rana, którą dotknęło to nieszczęście. Automaty spłukujące mimo wielu zalet, posiadają również wiele cech negatywnych – wymienię tylko podstawowe takie jak wysokie koszty częstych napraw, przenoszenie dużego ciśnienia instalacji – objawiające się głośnym uderzeniem w rurach przy spłukiwaniu.

Mimo tych wad stosujemy automaty dlatego, że nie wszędzie możemy zastosować dolnopłuk – na przykład gdy rura automatu przebiega w samym rogu małego pomieszczenia – wtedy nie pozostaje nam nic innego jak tylko wymienić zepsuty aparat  spłukujący na zestaw z zaworem kulowym.

Jak to zrobić? Bardzo prosto – potrzebujemy tylko: kolano 3/4″ nr7, uszczelka rury automatu, odcinek 6 cm rury 3/4″ nagwintowanej z obu stron oraz zawór kulowy WZ 3/4″ (polecam zastosować zawór kulowy ciężki z czarną rączką – jest on dużo wytrzymalszy od zwykłego zaworu).

Elementy składamy według zdjęcia zamieszczonego poniżej gdzie rura uszczelniona uszczelką montowana jest w plastikowej rurze automatu – następnie montujemy zawór oraz kolano które wkręcamy do rury zasilającej. Tak wykonany zestaw pozwoli nam skutecznie wyeliminować niedogodności korzystania z uszkodzonego automatu spłukującego. Prawda, że proste?

zawor

Tags: ,

2 Responses to Zepsuty automat spłukujący

  1. ermi on 13/02/2012 at 11:45 am

    czy zainstalowanie zaworu kulowego, wyeliminuje głośne uderzenia w rurach przy spłukiwaniu i wpadanie w wibrację elementów metalowych piecyków łazienkowych u sąsiadów w tzw. pionie?

  2. Zbigniew Rusek on 06/04/2012 at 11:28 am

    Naprawa automatu spłukującego jest bardzo prosta i tania. Na ogół problemem jest pęknięta sprężyna (gdy automat nie zamyka wody w ogóle). Wtedy trzeba zakręcić wodę na rurociągu przed automatem, odpowiednim kluczek odkręcić górną zaślepkę automatu (klucz francuski, ew. nastawny o dużej rozwartości szczęk), wyjąć pękniętą sprężynę i wymienić na właściwą, zakręcić zaślepkę (nie zapominając o uszczelce) i … okręcić zawór przed automatem. Zrobione. Może być też zużycie uszczelki. Praca tylko niewiele trudniejsza. Zakręcić wodę przed automatem, odkręcić zaślepkę, wyjąć dźwignię uruchamiania automatu (do tego trzeba wykręcić wkręt zabezpieczający), wyjąć (najlepiej szczypcami) tłok, sprawdzić uszczelki i wymienić (w wielu typach automatu trzeba dużym śrubokrętem rozkręcić ten tłoczek). Potem – montaż (nie zapomnieć o uszczelkach. Gotowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *