Kategorie
Porada Instalatora

Otuliny w instalacjach saniatrnych

Chcąc ograniczyć straty ciepła stosujemy zazwyczej ocieplenia zewnętrznych elewacji budynków, instalujemy okna o niskim współczynnniku przenikania ciepła. Jednak nie mniej ważnym krokiem na drodze do dobrej izolacji termicznej jest właściwe zaizolowanie instalacji sanitarnych.

 

W nowych domach to standard, wymagają tego przepisy budowlane. W starszych instalacjach warto rozpatrzeć możliwość wykonania generalnego remontu i modernizacji istniejącej instalacji.

3 powody dla których warto stosować otuliny

– Ciepła woda zanim dotrze od źródła ciepła do grzejnika lub baterii łazienkowej niejednokrotnie pokonuje kilkadziesiąt metrów. Na tym odcinku dochodzi do dużych strat ciepła. Prawidłowo zaprojektowana i dobrze zaizolowana instalacja wodna przełoży się na spore oszczędności naszego domowego budżetu.

– Dobrze wykonana izolacja przeciwdziała korozji rur stalowych, które rozmieszczone w pomieszczeniach o dużej wilgotności mogłyby z czasem skorodować na skutek skraplania się na ich powierzchnik pary wodnej.

– Kolejną wartą odnotowania korzyścia wynikająca ze stosowania izolacji instalacji wodnych jest ogranicznie szumów i odgłosów związanych z eksploatacją tej instalacji.

Jakie mamy rodzaje otulin?

+ Najczęściej spotykane otuliny wykonane są z pianki polietylenowej – mogą one być stosowane w zakresie temperatur -50°C do +95°C. Są one elastyczne co bardzo ułatwia ich montaż, są odporne na działanie czynników chemicznych. Nie wchłaniają wilgoci.

+ Otuliny z pianki poliuretanowej są dobrym izolatorem w temperaturach do +130°C, wchłaniają jednak parę wodną. Są bardzo sztywne co w pewnych warunkach znacznie utrudnia ich montaż.

+ Otuliny wykonane z pianki kauczukowej – służą do izolacji i ochrony przeciwkondensacyjnej instalacji grzewczych, chłodniczych, klimatyzacyjnych. Zachowują swoje właściwości w szerokim zakresie temperatur już nawet od -200°C.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *