Kategorie
Porada Instalatora

O kondensat! Mały kocioł z ciepłym sercem

Budując dom jednym z pierwszych pytań na które będziemy musieli sobie odpowiedzieć to w jaki sposób będziemy ogrzewać nasz dom. Jeśli zdecydujemy się ogrzewać gazem, staniemy przed wyborem jaki właściwie wybrać kocioł. Tradycyjny czy kondensacyjny? Wybór którego dokonamy – zaciąży nad naszym budżetem na następne 10-15 lat. Dlatego warto już teraz, na etapie spoglądania w plany budowlane – zainteresować się tematem kotłów grzewczych, tak aby kupując kocioł kupić ten właściwy.

Generalnie na rynku znajdziemy kotły z otwartą lub zamkniętą komorą spalania oraz bardziej ekonomiczne – kotły kondensacyjne.

Piece z otwartą komorą spalania tzw. atmosferyczne to najpopularniejsze oraz najtańsze urządzenie grzewcze stosowane w Polsce. Pobierają one powietrze do spalania gazu z pomieszczenia w którym są zainstalowane. Głównym mankamentem takiego rozwiązania jest wymóg zapewnienia stałego dopływu powietrza do pomieszczeniu w którym pracują – np. przez zastosowanie kratki wentylacyjnej. Jeśli pomieszczeniem w którym pracuje kocioł jest łazienka czyli miejsce które powinno kojarzyć się nam ciepłem, komfortem – zastosowanie takiego rozwiązania może spowodować obniżenie temperatury nawet o kilka stopni przy dużych ujemnych temperaturach na zewnątrz.

Przy kotłach z zamkniętą komorą spalania, pobieranie powietrza oraz odprowadzenie spalin jest wymuszone przez specjalnie wbudowany w kotle wentylator. Kotły te jedną rurą czerpią powietrze niezbędne do spalania gazu z zewnątrz, a drugą wbudowaną w tą pierwsza usuwają spaliny. Przy zastosowaniu tego rodzaju kotła znika problem przepływu zimnego, nie ogrzanego powietrza przez pomieszczenie w którym jest zainstalowany. Znika również niebezpieczeństwo zatrucia się użytkowników spalinami na skutek awarii kotła. Dzieje się tak dlatego, że komora spalania jest szczelnie oddzielona od pomieszczenia i w żadnym wypadku spaliny nie mogą wydostać się do wnętrza tego pokoju. Sprawność tej wersji kotła jest o 2-3 procent wyższa od kotłów atmosferycznych.

Kocioł kondensacyjny natomiast to nic innego jak odmiana kotła z zamkniętą komorą spalania z rozbudowaną powierzchnią wymiennika ciepła, który to odbiera ciepło od spalin wyprowadzanych na zewnątrz. Dzięki zwiększonym wymiarom powierzchni wymiany ciepła, spaliny są schładzane do temperatury 40-50 stopni Celcjusa. Innymi słowy odbierana jest temperatura spalin przez co dodatkowo otrzymuje się efekt kondensacji pary wodnej która w kotłach z zamknięta i otwartą komorą spalania trafiała niewykorzystana przez komin pod niebiosa. Dzięki takiemu rozwiązaniu kondensaty osiągają bardzo wysoką sprawność sięgająca nawet 107 procent. Wadą tego rozwiązania jest jednak jego wysoka cena. Stosując taki kocioł zyskujemy jednak dużo więcej podczas jego eksploatacji jako że z każdego kilograma pary wodnej udaje się uzyskać energie równą prawie 0,1 metra sześciennego gazu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *