Kategorie
Porada Instalatora

Bojler Ariston SG10UR vs Ariston TI10UR

Duży wybór na rynku podgrzewaczy wody może przyprawiać o ból głowy. Mamy podgrzewacze ciśnieniowe, bezciśnieniowe – pojemnościowe oraz przepływowe. W dodatku, wiele firm Ariston, Galmet czy Kospel – reklamuje swoje produkty jako najlepsze. Jak wybrać ten najlepszy dla nas?

Duży wybór na rynku podgrzewaczy wody może przyprawiać o ból głowy. Mamy podgrzewacze ciśnieniowe, bezciśnieniowe – pojemnościowe oraz przepływowe. W dodatku, wiele firm Ariston, Galmet czy Kospel – reklamuje swoje produkty jako najlepsze. Jak wybrać ten najlepszy dla nas?

Nasz portal przygotował dla Państwa syntetycze opracowania podgrzewaczy wody, które powinny pomóc Państwu przy wyborze dla nich odpowiedniego. Dziś przybliżona zostanie typologia pojemnościowych podgrzewaczy firmy Ariston serii Super Glass SG oraz Titanium Shape. Wersja Aristona Super Glass oraz Titanium wykorzystywana w kuchni występuje w trzech najpopularniejszych pojemnościach 10, 15 oraz 30 litrów. Główną różnicą pomiędzy wersą SG oraz Ti jest moc grzałki oraz długość gwarancji przyznanej na perforacje zbiornika. Moc grzałki w modelu SG to 1500 W, kiedy w modelu Ti to już 2000 W. Zakładając przyrost temperatury na poziomie delta T równym 45 stopni Celsjusza model SG przygotuje nam 10 litrów wody w 30 minut a model Ti w 17 minut. Należy dodać, że zurzycie prądu a co za tym idzie dobowe straty energii są identyczne w obu modelach i będą wynosić 0,55 kWh na 24h. Niski poziom współczynnika straty energii – otrzymujemy dzięki dobremu wyizolowaniu zbiornika pianką poliuretanową. Dlatego też nie ma potrzeby wyłączania podgrzewacza na noc. Przy wyłączeniu podgrzewacza z sieci, każde następne włączenie powoduje ogrzewanie wody od temperatury początkowej tj. 7-11 stopni Celsjusza do temperatury 60 stopni. Zurzywamy tym samym dużo więcej energii. Wyłączanie podgrzewacza pojemnościowego z prądu ma sens tylko i wyłącznie przy planowanych dłuższych przestojach na przykład wyjeżdżając na tygodniowe wakacje itp.

Drugi ważny szczegół wyróżniający oba modele to przyznany okres gwarancji na szczelność zbiornikia. Model SG wraz z jego zbiornikiememaliowanym posiada gwarancje firmy Ariston na 5 lat, gdy jego brat bliźniak Ariston w wersji Ti ze zbiornikiem pokryty emalią Tytanową ma gwarancję na 7 lat. Należy dodać, że przyznanie i respektowanie długich gwaracji przez firme Ariston na zbiornik pozytywnie wyróznia ją na tle konkurencji, która najczęściej przyznaje jedynie 2-3 lata gwarancji na perforacje zbiornika.

Gwarancje na części elektryczne tj. termostat oraz grzałkę oba modele SG i Ti mają przyznaną na 12 miesiecy.

Kupując podgrzewacz pojemnościowy musimy odpowiedzieć sobie również na pytanie jaką wersję podtrzebujemy: wiszącą nad zlewem (wersja OR) czy podszafkową (wersja UR). Wersja góra nie nadaje się do zamontowania pod zlewem (i odwrotnie) – związane jest to z usytuowaniem grzałki wewnątrz zbiornika – obrót podgrzewacza może spowodować przepalenie się części elektrycznych.

Ariston

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *